Yetişkin Ortodontisi

Yetişkin Ortodontisi

Erken dönemde tedavi edilmeyen ortodontik bozukluklar sonucu dişlerde aşırı çapraşıklık, üst çene darlığı veya üst çene ileri itim vakalarının olduğu yetişkin bireyler için uygulanan tedavi yönetimidir. Bu bozukluklar; diş etleri sağlığının bozulmasına bağlı olarak kanama, ağız kokusu, renkleşmiş ve koyulaşmış dişler ve diş-çene-yüz ilişkileri arasındaki uyumsuzlukları tetikler. Bazı vakalarda ise erken diş çekimlerinden kaynaklanan, ileri yaşlarda bu boşluğa kaymış ya da pozisyonu bozulmuş, devrik ve yatık dişlerin oluşturduğu çeneler arası kapanış bozukluklarına rastlanır. Çapraşıklığa bağlı olarak dişlerin kolay temizlenemediği ve diş eti hastalıklarının başlamış olduğu tedavide geç kalınmış dönemde ise; yaygın diş çürükleri ve diş eti çekilmeleri bu kötü tabloyu daha da olumsuz bir hale getirir. 

Yetişkin Ortodontisi

Yetişkinlerde ortodontik tedavi nasıl yapılır?

Yetişkinlerde, çocuklarda olduğu gibi ortopedik (iskeletsel) düzeltme yapılamaz. Tedaviler ortodontik (dişsel) düzeltmeyle ve sabit teknikler kullanılarak yapılır. 

Yetişkin ortodontik tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Erişkin tedavilerinde; hastaların toplum içindeki sosyal konumu, mesleği ve sosyal durumu dikkate alınarak sabit tedavilerde estetik braketler (seramik veya ice braket) ve titanyum içeren covered teller (üstü kaplı teller) ya da lingual teknik uygulamaları kullanılır.