Süt Dişleri

SÜT DİŞLERİ

Bebeğiniz doğduğunda 20 tane süt dişi çenesinde hazır olarak çıkmayı bekler. İlk süt dişi 6ay 12 ay arasında çıkar. Her çocuğun gelişimi farklı olacağından ortalama süreler içinde süt dişleri ağızda belirdiğinde endişe edilmesine gerek olmaz.

sut-disleri-2

Süt dişleri ne zaman çıkarlar, hangileridir?

Süt dişleri 20 tanedir. Aynen kalıcı dişlerimizde olduğu gibi süt dişleri de kesici dişler, köpek dişleri, süt azıları olarak çeşitlenmektedir. Dişlerin çıkma dönemlerinde özellikle 6- 18 aylıkken bebeğinizin diş etlerinde kızarıklı kaşıntı olabilir. Ateş yükselebilir, ağrı olabilir ve bebeğiniz huzursuz olabilir. Bu dönemin kolay atlatılabilmesi için zaman zaman diş hekimi tarafından ağrı kesiciler ve bazı jellerin kullanılması önerilir.

Süt dişlerinin sürmesi 3 yaşında tamamlanır. Çocuğunuz artık büyümüştür. Bu dönemden 6 yaşına kadar çürük oluşmaması için dişlere bakım yapılması ve düzenli diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması önemlidir. 6 Ayda 1 kez, diş doktoruna giderek kontrol yapılması ve aynı zamanda çocuğunuzun diş doktoru ile ilişkisinin gelişmesi ve rahatlaması açısından önemidir.

 
sut-disleri-3

Süt Dişi Çekimi

Derin çürükler sonucu abse (iltihap) gelişerek dişlerin tedavisinin mümkün olamayacağı durumlarda, gömük diş vakalarında, süt dişlerinin sürekli dişlerin sürmesine engel olduğu vakalarda, süt dişlerinin köklerinin rezorbe (erime) olduğu vakalarda, sürekli diş formasyonunu tamamlamış ve üzerindeki süt dişinin kökü yeterince rezorbe (erime) olmamış durumda, alttaki sürekli dişin üstündeki süt dişi düşmeden arka tarafından geldiği durumlarda süt dişlerinin çekilmesi gerekebilir.