Porselen Laminalar

PORSELEN LAMİNALAR (YAPRAK PORSELEN)

porselen-laminalar

Tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakasının dişin ön yüzüne yapıştırılması tekniğidir. Laminat yaprak kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

 

SORULARLA PORSELEN LAMİNA UYGULAMASI

Porselen laminalar hangi durumlarda uygulanır?

Ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında,
Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
Diş beyazlatma yönteminin yeterli olmadığı aşırı koyu renkli dişlerde,
Çürük ve çapraşıklık nedeni ile tüm dişlerin porselen kaplanması gereken durumlarda,
Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde,
Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama),
Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

Porselen lamina uygulama aşamaları nelerdir?

Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.

Uygulamanın avantajları nelerdir?

Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir.
Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlı olduğundan, hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz.
Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. Yani dişlerinize hiç bir müdahalede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturulacak değişiklik gösterilebilir.
Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir.
Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

Porselen laminaların rengi zamanla değişir mi?

İleri teknoloji ürünü porselenden üretildikleri için lamina diş kaplamalar asla renk değiştirmez.

Porselen laminaların uygulaması ne kadar sürer?

0,3-0,7 mm’lik aşındırma işlemi ile ölçü alma safhasına geçilir. Tedavinin laboratuvar aşaması sadece 3-4 gündür. Ekstra bir diş eti rahatsızlığı bulunmuyorsa ortalama 7-10 gün sürer. Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabilir.

Uygulamadan sonra dişlerin bakımını nasıl yapmalı?

İyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adehziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Estetik diş kişiye yakışan, bireyi mutlu hissettiren, yüzüne yakışan, karakterine yüz şekline dudaklarına, ten rengine uyumlu dişlerin planlanması, tasarlanması ve uygulanması sürecindeki tüm prosedürleri bünyesinde bulunduran uygulamaların bütünüdür.

Estetik diş hekimliği, dişlerde bulunan bozuklukların ve sorunların yol açtığı problemleri gidererek sağlıklı bir görsellik ve estetik bir gülüş oluşturmayı amaçlayan, genel diş hekimliği alanına girmekle birlikte birtakım temel prosedürlerin de uygulandığı diş hekimliği alanıdır.