Lamine Nedir?

Lamine Nedir?

Yaprak porselen de denilen “lamine” tedavisi estetik bir görünüş için en sık başvurulan tedavilerdendir. Çoğunlukla ünlü aktör ve aktrislerin tercihi olmasından dolayı “Hollywood smile design “ olarak da bilinmektedir.

Yaprak porselenler içeriğinde metal bulundurmaz ve yüksek ışık geçirgenliği ile son derece estetik bir görünüş sağlar. Orijinal dişten ayırt edilmesi çok zordur. Genellikle kalınlıları 0.2 mm den başlamaktadır.

Lamineler doğal dişler gibidirler ve yapıştırıldıktan sonra kişi kendi dişi gibi kullanabilir. Günümüzde yapıştırma materyalleri ve teknolojisi müthiş bir ilerleme kaydetmiştir. Dolayısıyla yeme ve çiğneme esnasındaki kuvvetlere dayanıklıdırlar. Bakımı için ekstra bir gayret gerektirmezler rutin diş fırçalama  ve diş ipi kullanımı önerilir.

Neden ihtiyaç duyulur?

Bazı kişilerin dişlerinde genetik faktörler veya sonradan oluşan ve giderilemeyen  renk bozulmaları olabilir. Bu bazı ilaçların kullanımı sonucu da olabilir. Lamine tedavisi bu ihitiyacı mükemmel derecede estetik bir şekilde karşılar. Ayrıca;

-dişlerde darbe veya travma sonucu kırılmaların, bazı yiyeceklere ve dış etkilere bağlı aşınmaların tedavisinde,

-belirli bir dereceye kadar olan çapraşıklıkların giderilmesi amacıyla,

-dişlerin arasındaki boşlukların giderilmesi için,

-veya sadece estetik birtakım beklentilerin karşılanması gözetilerek yepyeni bir gülüşe sahip olma  maksadıyla lamine tedavisine başvurulmaktadır.

Yaprak porselen (lamine) tedavisinde orijinal dişler mümkün olan en az düzeyde müdahale edilerek yeniden şekillendirilir. İşlem lokal anestezi ile yapıldığından acı hissedilmemektedir. Bazı hastaların dişleri doğal olarak boşluklu yapıya sahip olup hiç aşındırmaya bile gerek bırakmayabilir. Mock-up dediğimiz önceden üretilen ve tedavi sonucunu yaklaşık olarak gösteren ön çalışma ile tedaviden önce sonucun nasıl olacağına dair fikir edinilebilmektedir. Ayrıca bkz: Gülüş Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.