Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir?  Ağrılı Bir Süreç Midir?

Kanal tedavisi ileri derece çürüklerin veya travma-darbe gibi bir dış etkinin dişin kanal kısmına ulaşıp diş sinirlerine zarar vermeye başlaması sonucu oluşan hasarı onarmak ve dişi kurtarmak amacıyla uygulanan bir tedavidir. Bu tedavide öncelikle varsa zarar görmüş diş dokusu temizlenir, dişin kanalları içerisinde bulunan dokular çıkarılır ve kanal dolum malzemesi ile hiç boşluk bırakmayacak şekilde doldurulur. Bazı vakalarda enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak dolum yapılmadan önce belli bir süre (yaklaşık 1 hafta) beklemek gerekebilir. İşlemin ardından ağrılı duruma son verilmiş ve rahatlama sağlanmış olur. İşlem lokal anestezi altında yapıldığından dolayı normal dolgu işlemleri gibi ağrısız bir şekilde yapılabilir.

Kanal tedavisi sonrasında neler yapılmalı?

Kanal tedavisi uzmanlık gerektiren nitelikli bir tedavidir. İşlemin tek seferde bitirilip, doğru bir bakımla ömür boyu kullanılacak şekilde yapılması mümkündür. Tedavinin hemen ardından dolgu tedavilerinde olduğu gibi anestezi etkisi geçene kadar yiyecek ve içecek tüketilmemesi tavsiye edilir. Birden fazla süren seans aralarında yapılan geçici dolgular kalıcı dolgular gibi sağlam olmadıklarından sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Seans araları doktorunuz tarafından belirlenecektir ve bu süreye riayet etmek tedavinin başarısı açısından önemlidir. Geçici dolgu varken dikkatli olmalı mümkünse diğer taraf ile yenmelidir. Genellikle kanal tedavisi yapılmış bir diş üzerine kaplama yapılması tavsiye edilir. Bazı durumlarda kompozit dolgu ile de kapatıldığı görülmektedir. Bazı vakalarda dişin sadece kök kısmı da  kalsa çekilmesini zorunlu kılacak bir durum yoksa dişe kanal tedavisi uygulandıktan sonra yapılacak kaplamaya destek olması için post denilen destek yapıları koyulur. Üzerine ise kaplama yapılarak diş kurtarılmış olur. Kanal tedavisi tek seansı genellikle 45-90 dk sürmektedir.

Kanal tedavisi sonrasında dişlerin bakımı muntazam devam etmeli,  yeni enfeksiyon ve yeniden nüksetme durumlarından korunmak için ağız hijyenine azami önem verilmelidir. Ayrıca bkz: Kanal Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.