İmplant Tedavisi Nedir ?

İMPLANT TEDAVİSİ NEDİR?

Diş implantları genellikle titanyumdan yapılan ve diş eksikliğinde diş kökü vazifesi görmesi için çene kemiğine yerleştirilen yapılardır. Tek diş için yapılabileceği gibi köprü uygulamalarında da destek diş kökleri olarak kullanılır.

İMPLANT TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

İmplant tedavisi toplamda iki aşamadan meydana gelmektedir. İlk aşama cerrahi bir işlem olup çene kemiğine implant alt yapısının (vida kısmının) yerleştirilmesidir. Yerleştirilen alt yapının kemik ile kaynaşması ve uyum sağlaması için 2 ila 3 ay kadar bir bekleme süresi bulunmaktadır. Bu sürenin ardından ikinci aşama olan implant üst yapısının yapımına başlanır. İyileşmiş ve kapanmış olan diş etinin üretilecek kurona uyum sağlaması için “iyileşme başlığı” dediğimiz parça implant üzerine yerleştirilir ve yaklaşık 1 hafta beklenir. Bazı durumlarda kemik durumu implant yapımından hemen sonra geçici diş koyulmasına elverişlidir. Bu vakalarda iyileşme başlığına gerek duyulmaz çünkü zaten diş eti uyum sağlamış vaziyette olur. Akabinde ise kuron üretilerek sabitlenir. Bu süreç ise yaklaşık 3-6 gündür.

İkinci bir durum olarak da implant yapılacak bölgede çekim yapılacaksa ekstra olarak çekim bölgesinin iyileşmesi ve kemiğin bir bütün haline gelmesi için de 3 aylık bir bekleme süresi bulunmaktadır. Tabi bu durum kemik eksikliği halindedir. Kemik durumu müsait olduğunda diş çekiminin hemen ardından aynı seansta da implant yapılabilmektedir.

implant

 

İMPLANT TEDAVİSİ AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

İmplant tedavisi süreci lokal anestezi altında yapıldığından dolayı herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Kısmi olarak çene kemiğinde az bir miktarda baskı hissedilmektedir. Cerrahi işlemden sonra diş etine atılan kesikler ve dikişlerde hastaya bağlı olarak eser miktarda ağrı görülebilmektedir. Tedavinin ardından ağrı kesici ve antibiyotiklerle işlem desteklendiğinden az miktarda olan ağrı da tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

İMPLANT TEDAVİSİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Tedavi sonrası süreçte anestezi etkisi geçene kadar (yaklaşık olarak iki saat) herhangi bir şey yenmemeli ve sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır. Arayüz fırçası ve diş ipi gibi diş temizliğinde kullanılan aletler ile implant temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Ağız duşu da bu noktada önemli bir temizleyicidir ve hekimlerimiz tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca bkz: İLERİ CERRAHİ İLE UYGULANAN İMPLANTLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.