Diş Taşı Temizliği

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

Dişler günlük olarak temizlenmediğinde ve diş bakımı yapılmadığında dişler üzerinde bakteri plağı dediğimiz bir tabaka meydana gelir. Bu tabaka tükürüğümüzle birleştiğinde zamanla sertleşir ve diş taşlarının oluşmasına neden olur. Başlarda bakteri plağı olan diş taşları zamanla katı bir şekilde dönüşerek diş etlerinin çekilmesine neden olur.

DİŞ-TAŞI-TEMİZLİĞİ-

SORULARLA DİŞ TAŞI TEDAVİSİ

Diş taşı oluşumuna neler neden olur?

Diş taşlarının oluşmasına neden olan en önemli faktörlerden biri tükürüğün yapısıdır. Tükürüğün yapısına bağlı olarak diş taşları az miktarda ya da sıklıkla oluşabilir. En yoğun olduğu bölgelerde yani alt diş bölgelerinde diş taşlarının daha fazla olduğu gözlenir. Özellikle diş fırçalarının yeteri miktarda fırçalamadığı bölgelerde diş taşları daha fazla oluşur.

Diş taşının temizlenmemesi başka hastalıklara yol açar mı?

Diş taşı oluşumu temizlenmezse diş eti çekilmelerine neden olur. Eğer bölgede diş taşı oluşursa ve diş taşı oluşumu artmaya devam ederse bununla beraber diş eti çekilmesi de artacaktır. Diş eti çekilmesi artması ile beraber dişlerin araları daha fazla açılacak açılan diş bölgesinde de diş taşı oluşumu devam edecektir. Diş taşlarının birikiminin fazla olduğu bölgelerde diş çürükleri de mutlaka oluşur. Kemik erimesi beraberinde gelen bölgede zamanla dişler sallanacak ve kaybedilmeye başlayacaktır.

Diş taşı temizliği nasıl yapılır?

Diş taşları diş Hekimi tarafından ultra modern aletler ya da el aletleri ile temizlenir. Bu aletler diş taşı temizlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Yapılan işlem sırasında hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Bu işlem yapılmadan önce dişler üzerine uyuşturucu bir sprey sıkılır. Bu sprey sayesinde hasta işlem sırasında ağrı durmaz. Diş taşı temizleme işlemi 15 ile 20 dakika arasında sürer.

Diş taşı temizliği ne kadar aralıklarla yapılmalıdır?

Diş taşı temizliği 3 yada 6 aylık periyotlarla Diş Hekimi kontrollerinde tespit edilerek temizlenir.