20'lik Diş Nedir?

20 lik Diş Nedir?

20’lik diş çene kemiği üzerinde en arka sırada bulunan ve genellikle 18-25 yaşlarına kadar çıkması beklenen dişlerdir. Dolayısıyla normalde her kişide 4 adet 20’lik diş bulunur. Nadiren ise hiç oluşmazlar. Gelişim sürecinde en son sırada çıkarlar ve bazı kişilerde çıkmaları gecikebilir. Bu süreçte çenede ağrı, ağzı açıp kapamada zorlanma yaşanabilir. Böyle bir şey hissedildiğinde vakit kaybetmeden diş hekimine muayene olmak gereklidir. Hastadan alınacak bir röntgende dişin durumu değerlendirilerek tedavi şekli belirlenir. 

Benzer şekilde yirmilik dişlerin çıkması sürecinde bazı kişilerde diğer dişleri sıkıştırması, gömülü kalması, kısmen gömülü olması gibi problemler de görülebilmektedir. Bu da kişide çok fazla ağrıya sebep olup günlük hayatını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca diğer dişleri sıkıştırmaları nedeniyle dişlerde sonradan çapraşıklığa da neden olabilirler. Çoğu zaman çekilmeleri problemi sonlandırır.

Peki Her Durumda Çekilmeliler mi?

Mutlaka çekilmeleri gerekmez. Hatta bazen tamamen gömülü, dışarıdan hiçbir şekilde hissedilmediği ve ağrı veya probleme de sebep olmadığı durumlarda olduğu gibi bırakılabilir. Fakat bazı durumlarda aşırı ağrıya sebep olup diğer dişlere baskı yapabilirler. Bu sebepten ve hijyeninin kolay sağlanamamasından dolayı çürüklere sebep olabilirler. Bu gibi olumsuz durumlarda diş hekiminizin belirleyeceği şekilde çekilmeleri düşünülebilir. Önleyici olarak ağız bakım ve hijyenine çok önem verilmelidir. 20’lik dişlerin arka bölgede bulunmalarından dolayı temizliği diğer dişlere göre daha zordur. Besin artıklarının sebep olduğu bakteriler zamanla çürüklere sebep olurlar. Dolayısıyla bu bölgede komşu dişe de zarar vermeye başlaması muhtemel olup erkenden önlem alınmalıdır.

20’lik Diş Çekimi ve Sonrası

Özellikle gömülü durumlarda 20’lik diş çekimi cerrahi bir işlemdir. Lokal anestezi altında kısa sürede işlem tamamlanabilir. Çekimden sonra bölgenin temizliğine dikkat edilmeli, koyulan tamponlar doktorunuzun belirlediği süre kadar (genelde 30 dk) tutulmalıdır. Yaklaşık 2 saat kadar yeme-içme tavsiye edilmez. Kanama bir süre devam edebileceğinden dolayı devamlı tükürmek uygun değildir. Operasyondan sonra belirli bir süre özellikle çok sıcak yiyecekler alınmamalı, asitli veya alkollü içeceklerden de kaçınılmalıdır. Ayrıca bkz: 20 yaş dişleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.